Międzynarodowy Dzień Ziemi
Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie. Dziś, w obliczu kryzysu klimatycznego spowodowanego emisją dużej ilości CO2, wytwarzaniu ogromnej ilości odpadów oraz zagrażających nam migracji za wodą pitną, jego znaczenie jest jeszcze ważniejsze niż zwykle.
22 kwietnia 1970 roku, amerykański ekolog John McConnell, na konferencji UNESCO, poświęconej ochronie środowiska, po raz pierwszy przedstawił pomysł organizacji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, mające zachęcić ludzi do refleksji nad dewastacją środowiska i skłonić ich do bardziej proekologicznych postaw.
John McConnell zaproponował to święto z uwagi na narastające kryzysy ekologiczne np. katastrofę ekologiczną i uszkodzenie platformy wiertniczej, w styczniu 1969 roku, u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Na skutek tego wydarzenia do oceanu wyciekło kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt.
Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok.100 kg śmieci z plastiku. Eksperci ONZ oceniają, że za 4 lata może być to już nawet 140 kg. Szacuje się, że na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton plastiku. Najbardziej spektakularnym nagromadzeniem się morskich śmieci jest „śmieciowa wyspa” – Great Pacific Garbage Patch, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami a Kalifornią. Jej przypuszczalne rozmiary są dwa razy większe niż powierzchnia Teksasu. Szacuje się, że ilość pływających tam odpadów może wynosić nawet 3 mln ton. Aby zminimalizować ilość odpadów corocznie organizowane są z tej okazji zbiórki śmieci.
Dnia 26.04.2024r. do tej akcji przyłączyła się również klasa 1at. Zachęcamy do obejrzenia stworzonej przez jej uczestników fotorelacji z tego wydarzenia.
Link do fotorelacji:
Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Ziemi - prezentacja Google
Opracowały: M. Wawrzycka wraz z klasą 1at