Hobbit, czyli tam i z powrotem w Bibliotece szkolnej. Wielkie czytanie Tolkiena
"Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania. Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje". J. R. R. Tolkien.
Każdy dzień jest dobry do czytania literatury fantasy, ale 25 marca mamy ku temu wyjątkową okazję. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Swoje święto mają fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona. Na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.
John Ronald Reuel Tolkien – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford, jako autor powieści "Władca Pierścieni", której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Silmarillion oraz kilku opowiadań, spopularyzował gatunek, określany jako epicka fantasy.
Również wśród czytelników naszej biblioteki nie brakuje miłośników postaci hobbita - Bilba Bagginsa, Froda, Gandalfa czy smoka Smauga. W czytelni przez cały dzień można było posłuchać historii z kultowej powieści pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
Sylwetkę pisarza, ciekawostki z jego życia oraz początki popularności gatunku, przedstawiły nam uczennice Natalia Biernacka i Amelia Poleszak z klasy 5btp, a wspaniale spisujący się w rolach lektorów wystąpili Mikołaj Krawczyk i Kacper Nadolny z klasy 2atp. Naszymi gośćmi byli również nauczyciele oraz pani dyrektor, Barbara Sieńko, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy i zaprezentowali fragmenty utworów Tolkiena.