Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym ("Wyprawka szkolna")
Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Lublin (nr zarządzenia 14/7/2023 z dnia 5 lipca 2023 r.) wnioski rodziców uczniów/pełnoletnich uczniów o dofinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych na rok szkolny 2024/2025 można składać do dnia 3 września 2024 roku.
Wniosek rodzica ucznia (prawnego opiekuna)/pełnoletniego ucznia, powinien zostać złożony do dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025 (Dz.U.2023.1046), wniosek o udzielenie pomocy powinien zawierać:
- imię (imiona) i nazwisko ucznia oraz adres jego zamieszkania;
- nazwę i adres siedziby szkoły oraz klasę, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2024/2025
- imię (imiona) i nazwisko osoby składającej wniosek oraz adres jej zamieszkania, a w przypadku wniosku składanego przez:
- dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej i dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej – adres siedziby tej placówki,
- nauczyciela lub pracownika socjalnego – adres siedziby podmiotu będącego jego miejscem pracy;
- datę wydania i numer orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia.
W przypadku wniosku o udzielenie pomocy składanego przez nauczyciela, pracownika socjalnego lub inną osobę za zgodą opiekuna ucznia albo pełnoletniego ucznia do wniosku dołącza się tę zgodę.
W związku z pojawiającymi się zapytaniami przypominamy, że:
- materiał edukacyjny to:
- materiał do kształcenia ogólnego, w tym dostosowany do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych, zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, na danym etapie edukacyjnym,
- materiał do kształcenia zawodowego, w tym dostosowany do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych, umożliwiający realizację programu nauczania zawo – mający postać papierową lub elektroniczną.
- materiał ćwiczeniowy - to materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.
Na podst. art. 3 pkt 24 lit. a) i b) oraz art. 3 pkt 25 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U.2024.750 ze zm.).
Oznacza to, że materiałami edukacyjnymi w rozumieniu ustawy nie są m. in. przybory szkolne (np. materiały biurowe, plastyczne, plecaki oraz inne akcesoria), nie mogą być więc uwzględnione i zakwalifikowane do wypłaty dofinansowania w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025.
Informacji udziela i wydaje druki wniosku pedagog szkolny p 103.
Załączniki: