NASZA SZKOŁA KONTAKT BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ PROJEKTY UE ZŁOTA SZKOŁA 2024 FACEBOOK Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia Fachowcy jutra Platforma współpracy szkół zawodowych, uczniów, pracodawców i Gminy Lublin XII Liceum Ogólnokształcące oraz Branżowa Szkoła Spożywcza I stopnia realizują Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 „Aktywna Tablica”, na mocy umowy zawartej 17 sierpnia 2022 r. pomiędzy Lubelskim Kuratorem Oświaty, działającym w imieniu Wojewody Lubelskiego a Miastem Lublin na prawach powiatu Twoje Dane – Twoja Sprawa

Akcja "Żonkile"

Akcja "Żonkile"

Warszawa, 19.04.1943 – 19.04.2021

„W zasadzie najważniejsze jest życie.

A jak jest już życie, to najważniejsza jest wolność.

A potem oddaje się życie za wolność i już nie wiadomo, co jest najważniejsze”.

Marek Edelman,

ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej

 

19 kwietnia przypada siedemdziesiąta ósma rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo, ale wybierali śmierć z bronią w ręku. Było to, jak powiedział Lech Wałęsa „najbardziej polskie z polskich powstań. Bez szans, na polskiej ziemi, polscy obywatele”.

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie bierze udział w organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która z powodu pandemii odbywa się w formie zdalnej.

Celem naszych działań jest nie tylko przypomnienie okoliczności wybuchu i przebiegu powstania przygotowanego przez członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych oraz upamiętnienie bohaterów. Przy tej okazji chcemy skłonić Was do refleksji nad tym jak ważna jest tolerancja, szacunek dla drugiego człowieka i wolność, bo jak zauważył Marek Edelman, ostatni z przywódców powstania „demokracja, wolność nie są dane raz na zawsze, trzeba o nie codziennie walczyć. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku  i poświęcenia”.

Oprac. Katarzyna Jaworska i Joanna Matyjasek


Żonkile upamiętniają największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej i pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę wybuchu powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami, żonkilami. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

Zapraszamy do czynnego udziału w akcji upamiętniającej wydarzenia kwietnia i maja 1943 roku.

Program wydarzeń edukacyjnych 19 kwietnia:

  • 08:00 – premiery filmu na kanale YouTube: "Muranów – Dzielnica Północna"
  • 11:00 – premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
  • linki zostaną przesłane na pocztę służbową.

Materiał filmowy w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Film uzupełniają scenariusz i karty pracy, które mogą być wykorzystane podczas zajęć, dostępne na stronie POLIN pod linkiem:

https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje

Przydatne linki:

https://sprawiedliwi.dsh.waw.pl/10-marek-edelman,nspr

https://www.youtube.com/watch?v=455E5yv0-3w

https://www.youtube.com/watch?v=MI3bEHjhYds

oprac. na podstawie materiałów POLIN: J. Matyjasek, K. Jaworska

 

 

 

Przygotował(a) informację: 

    Oferta Edukacyjna ZSChiPS na rok szkolny 2024/2025