NASZA SZKOŁA KONTAKT BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ PROJEKTY UE ZŁOTA SZKOŁA 2023 FACEBOOK Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia Fachowcy jutra Platforma współpracy szkół zawodowych, uczniów, pracodawców i Gminy Lublin XII Liceum Ogólnokształcące oraz Branżowa Szkoła Spożywcza I stopnia realizują Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 „Aktywna Tablica”, na mocy umowy zawartej 17 sierpnia 2022 r. pomiędzy Lubelskim Kuratorem Oświaty, działającym w imieniu Wojewody Lubelskiego a Miastem Lublin na prawach powiatu Twoje Dane – Twoja Sprawa

Wystawa w Synagodze Jeszywas Chachmej w Lublinie

Dnia 6 marca 2019 r uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy pt. Przywrócić Pamięć. Holokaust na terenie Wschodniej Galicji w Synagodze w  Jeszywas  Chachmej przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Mieliśmy okazję recytować utwory polskich i żydowskich poetów poświęcone tematyce Holokaustu. Nasz występ został  życzliwie przyjęty przez uczestników uroczystości. Obejrzeliśmy zdjęcia przedwojennego Borysławia  i Drohobycza, polskich miast zamieszkiwanych przez ponad 40% ludności żydowskiej. W Drohobyczu urodził się w zasymilowanej żydowskiej rodzinie pisarz Bruno Schulz, którego proza jest oryginalnym zjawiskiem w światowej literaturze. Autor niezwykłych  Sklepów cynamonowych  zginął zastrzelony przez hitlerowca na rynku w Drohobyczu.
Wystawa przede wszystkim prezentowała wstrząsające fotografie dokumentujące Zagładę Żydów  organizowaną  przez oddziały niemieckie oraz ukraińskich nacjonalistów- masowe egzekucje i „doły  śmierci” mieszczące tysiące ofiar, wywózki do obozów zagłady, śmierć z wycieńczenia w obozach pracy, konający z głodu i chorób w gettach.
Widzieliśmy także fotografie dokumentujące wielką wolę przetrwania - grupy ludności żydowskiej  ukrywające się w leśnych bunkrach.
Wystawa zgromadziła także zdjęcia ocalonych z Holokaustu. i tych, którzy ratowali ludzkie życie. Drzewa w Ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w  Instytucie Yad Vaszem są dowodem bohaterstwa w nieludzkim czasie II wojny światowej.

Opiekę nad przedstawicielami klasy 1ct sprawowały  pani Joanna Matyjasek i pani Bogumiła Wlizło.

 

 

 

Przygotował(a) informację: 

    Oferta Edukacyjna ZSChiPS na rok szkolny 2023/2024